Trendy Automotive – výhľad 2024

Rozšírenie trhu pre elektromobily (EV) – je Čína v pozícii lídra?

Prechod k elektrickým vozidlám bude v roku 2024 naberať tempo, ale čínska dominancia v sektore zvýši geopolitické napätie.

• Globálny automobilový sektor bude zaťažený zníženými spotrebiteľskými výdavkami, vysokými úrokovými sadzbami a prechodom na elektrické vozidlá (EV). Očakávame, že predaj osobných áut vzrastie o 3 % a predaj úžitkových vozidiel a autobusov (CV) o 1 %.

• Elektrické vozidlá zostanú najdynamickejšou časťou trhu s nárastom predaja o 21 % na 14,9 milióna kusov. Čína bude predstavovať viac ako polovicu celosvetového predaja EV a bude mať podobný podiel na exporte, ale čínska podpora tohto sektora zo strany vlády vyvolá obchodné napätie.

• Legislatíva týkajúca sa emisií sa bude ďalej sprísňovať, pričom mnohé mestá zavedú nariadenia o čistom ovzdušia, ktoré tak budú ovplyvniť používanie vozidla. Očakávame, že obmedzenia podporia dopyt po novších vozidlách, vrátane EV a utlmia predaje ojazdených vozidiel.

• Tvorcovia politiky a výrobcovia automobilov budú pracovať na zmiernení obáv z dojazdu EV medzi používateľmi prostredníctvom zmeny štandardov nabíjania, nasadenia rýchlonabíjacích staníc a zavedenia nových technológie batérií pre lepší dojazd a výkon.

Predaj nových vozidiel bude utlmený,  ale predaj elektromobilov bude stúpať

Vzhľadom na náročné podmienky pre dopyt a ponuku nových vozidiel v roku 2024 očakávame že globálny automobilový priemysel predaj zostane v budúcom roku na nízkej úrovni - predaj osobných áut vzrastie o 3 % a predaj úžitkových vozidiel a autobusov (CV) o 1 %.Predaj zostane tesne pod úrovňou pred pandémiou. Predaj bude obmedzovať množstvo faktorov, vrátane slabého globálneho hospodárskeho rastu, zvýšených životných nákladov v rozvojových krajinách a vyššie úrokové sadzby. Geopolitické riziká zostanú vysoké aj kvôli vojne na Ukrajine, vojne medzi Izraelom a Hamasom a rivalitou medzi USA a Čínou, ktorá núti spoločnosti prepracovať svoje dodávateľské reťazce a investičné stratégií.

EV zostanú jasným bodom: predpovedáme, že celosvetový predaj elektrických vozidiel vzrastie o 21 % na 14,9 milióna kusov. Čína bude predstavovať viac ako polovicu z nich,

počet nových registrácií EV v krajine vzrastie o 19 %, na  8,6 miliónov. Čína bude tiež realizovať okolo polovice celosvetového exportu elektrických vozidiel.

Japonské, európske a americké automobilky budú reagovať tlakom na vyššie obchodné bariéry a vládne dotácie. Niektoré zahraničné automobilky tiež znížia investície na čínskom trhu, alebo budú nasledovať Mitsubishi (Japonsko) a úplne opustia tento trh, keďže ich podiely na trhu budú naďalej klesať.

Vládna podpora elektromobilov bude zdrojom obchodného napätia

Politici budú naďalej podporovať sektor EV prostredníctvom dotácií na nákup, podpory pre

výrobné a dodávateľské reťazce, alebo prostredníctvom investícií do infraštruktúry. V Číne priemysel už využil štátne dotácie v hodnote 57 miliárd USD len v rokoch 2016 až 2020, podľa poradenskej spoločnosti Alix Partners. Na rok 2024 vláda zníži nákupnú daň na väčšinu elektromobilov na 30 000 Rmb (4 114 USD). Podobne od roku 2024 budú môcť kupujúci EV v USA previesť svoj kredit na čisté auto predajcovi v mieste predaja, čím sa priamo zníži cena až o 7 500 USD.

Tieto americké kredity však vylúčia elektrické vozidlá, ak ich batériové komponenty vrátane rafinovaných minerálov, pochádzajú zo „zahraničných subjektov záujmu“, vrátane Číny. Podobné požiadavky obmedzia vývoz EV v Spojenom kráľovstve do EÚ, ktorý čelí 10 % clám, pokiaľ 60 % ich batérie a 45 % ich častí podľa hodnoty pochádzajú z miestnych zdrojov – čo je náročný cieľ vzhľadom na dominanciu Číny v oblasti technológie elektromobilov. Čínska výroba vozidiel by tiež mohla čeliť vyšším colným prekážkam, keďže EÚ napreduje vo vyšetrovaní, či čínska podpora pre sektor elektromobilov predstavuje nečestný obchod.

Viaceré krajiny  EÚ môžu tiež nasledovať Francúzsko pri ukladaní požiadaviek  pre dotácie pri nákupe EV. Takéto politiky v kombinácii s financovaním a reguláciami, ako je zníženie inflácie v USA

 Inflation Reduction Act (IRA)  a zelené politiky EÚ tiež pomôžu prilákať investície do výroy miestnych elektrických vozidiel a batérií. Kým hlavná súťaž o investície bude medzi Čínou, USA, EÚ a Japonskom, aj ďalšie krajiny si zdokonaľujú investičné prostredie.

India bude pracovať na zavedení novej politiky pre EV, ktorá by mohla zahŕňajú zníženie dovozných daní pre výrobcov automobilov ak sa zaviažu k nejakej miestnej výrobe.

Iné regióny vrátane ASEAN-u pravdepodobne budú tiež využívať podobné daňové úľavy na prilákanie výrobcov áut a  komponentov, ktorí sa diverzifikujú preč z Číny.

Politici sa snažia znížiť dopravu, zápchy a emisie

Okrem zvyšovania predaja EV sa automobilky a vlády zamerajú aj na znižovanie emisií

a zápchy v dôsledku obmedzení jazdy, najmä v mestách. Päť miest vo Francúzsku – Paríž, Lyon, Marseille, Štrasburg a Rouen budú presadzovať zákazy založené na nálepkách Crit’Air 3 s čistým vzduchom pre staršie dieselové a benzínové vozidlá. Obmedzenú premávku budú musieť dodržiavať aj motoristi v Paríži v Zóne s obmedzením používania súkromných vozidiel. Do konca roka všetkých 43 francúzskych miest s viac ako 150 000 začne zavádzať obmedzenia Crit’Air.

Podobná „zóna čistej dopravy“ bude zriadená v centre hlavného mesta Poľska, Varšavy a Krakova a vytvorí „nízkoemisnú zónu“. Tieto obmedzenia budú vychádzať z emisných požiadaviek Euro 2-3, v čase, keď Európska komisia bude potvrdzovať svoje nariadenia pre nadchádzajúcu normu Euro 7.

Čína medzitým ukončí prechodné obdobie na implementáciu svojich štandardov China 6b, ktoré sú v súčasnosti platné a sú najprísnejšie na svete. Tieto normy a obmedzenia budú nútiť výrobcov vozidiel k inováciám a podporovať dopyt po novších vozidlách vrátane EV. Výrobcom áut však spôsobia nové náklady, rovnako aj pre domácnosti, pričom najhoršie sú postihnutí chudobnejší obyvatelia miest.

Automobilky budú smerovať k rýchlejšiemu nabíjaniu

V roku 2024 očakávame, že viac automobilových spoločností prijme severoamerický štandard nabíjania (NACS) vyvinutý výrobcom elektromobilov Tesla pre svojich zákazníkov v USA a Kanade. Očakávame, že sa NACS stane priemyselný štandard v Severnej Amerike, hoci Európa sa bude naďalej spoliehať na kombinovanú Charging System (CCS), pričom adaptéry sa stávajú samozrejmosťou. Japonsko a Čína urobia pokrok v implementácii spoločného štandardu Chaoji pre Áziu, s cieľom nahradiť japonské Chademo a Čínsky GB/T.

Ford a General Motors (obaja USA) poskytnú vodičom ich elektromobilov v Severnej Amerike prístup k Supercharger Network od  Tesly v roku 2024, Mercedes-Benz (Nemecko), Nissan (Japonsko), Volvo (Švédsko) a Honda (Japonsko) tiež rozšíria tento prístup. Šestica v kombinácii so Stellantis (Holandsko) bude zároveň otvorí prvú v sieti rýchlonabíjacích staníc v celom regióne. Sieť ponúkne nabíjanie oboma konektormi CCS aj NACS. Nasadenie rýchleho nabíjania CCS  sa v roku 2024  v EÚ  zrýchli v zmysle Nariadenia o infraštruktúre z júli 2023.

Zákon vyžaduje rýchlonabíjacie stanice každých 60 km vo všetkých hlavných dopravných koridoroch v EÚ od roku 2025.

Lepšie batérie na zmiernenie úzkosti z dosahu

Nové technológie batérií pre elektromobily budú uvedené na trh v roku 2024 s dôrazom na  zvýšenie dojazdu, skrátenie doby nabíjania, zníženie nákladov a zvýšenie bezpečnosti v závislosti od typu batérie. Lítium batérie urobia skok vpred, pretože čínska spoločnosť Gotion uvádza na trh lítium-železo mangán fosfátové (LMFP) batérie, o ktorých spoločnosť tvrdí, že môžu dosiahnuť dojazd až 1 000 km bez dobíjania. Sériová výroba sa má spustiť v roku 2024. Hromadne odštartuje aj čínska automobilka BYD vyrobu sodíkovo-iónovej batérie vo svojej továrni v Xuzhou. Namiesto toho, aby ponúkali zvýšenie dojazdu a výkonu, cieľom je znížiť náklady používaním sodíka namiesto lítium iónu. Revolučné polovodičové batérie by mohli ušetriť miesto a znížiť riziko požiaru a  mohli by sa používať dlhšie. Čínsky SAIC hovorí, že môžu byť pripravení v roku 2024, ale Toyota (Japonsko) a ďalšie automobilky sú zamerané na rok 2027.

Uvidíme, že  automobilky sa  zamerajú na priame investície s dôrazom na dlhodobé dodávateľské zmluvy,  ako aj  na recykláciu, ktorá má zabezpečiť, aby boli zásoby materiálov pre batérie neprerušované. Tesla očakáva  dokončenie rafinérie  lítia v Texase  v roku 2024. Očakávame tiež, že USA pritiahnu nové investície do výroby batérií v roku 2024 v dôsledku podmienok miestneho obsahu uložených v rámci americkej IRA, pričom nové závody na výrobu batérií sa otvoria aj Nemecko a ďalšie krajiny EÚ.

Čo sledovať

Spomalenie americkej legislatívy. Očakávame pomalý pokrok v schvaľovaní legislatívy týkajúcej sa EV a emisie v období pred prezidentskými voľbami v USA v roku 2024. Úradujúci prezident Joe Biden  sa zameria na implementáciu už schválených zákonov, ale najpravdepodobnejší republikánsky kandidát, Donald Trump, už povedal, že sa pokúsi zastaviť prechod na EV s tým, že to zruší pracovné miesta v automobilovom priemysle v prospech Číny. Implementácia doteraz najprísnejších emisných noriem pre vozidlá v USA prešla  cez schválenie Agentúrou na ochranu životného prostredia v apríli 2023 sa tak môže zastaviť na neurčito.

Viac autonómnych taxi na ceste.

Automobilový priemysel sa bude rýchlejšie pohybovať smerom k technológiám autonómneho riadenia. Regulačné orgány udelia povolenia pre robotaxi pokrývajúce hlavné mestá v USA, Nemecku, SAE a v Čín. Pre súkromné vozidlá bude Mercedes-Benz ponúkať autonómne riadenie úrovne 3, Drive Pilot a to v amerických mestách Kalifornia a Nevada za cenu 2 500 USD za prvý rok predplatného. DrivePilot je už dostupný v Nemecku. Dlho očakávaná technológia úrovne 3 uvedie BMW na trh vo svojom sedane radu 7 v roku 2024. Ford sa zameria na rozšírenie BlueCruise, svojich vozidiel úrovne 2+, po ukončení projektu Argo AI s vlastným pohonom torý beží od  roku 2022.

The Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM). Nariadenie  CBAM EÚ, ktorý zaviaže dovozcov

vybraných tovarov platiť uhlíkovú daň od roku 2026, realizácia začala prechodnou fázou v októbri 2023, pričom podávanie správ sa má začať v januári 2024. Nariadenie sa bude vzťahovať na materiály ako oceľ a hliník, ktoré sú rozhodujúce pre výrobu vozidiel. Hoci cieľom je zabezpečiť, aby výrobcovia kovov v EÚ (ktorí už musia dodržiavať prísne emisné predpisy) neboli dovozcami z krajín s vyššími emisiami, CBAM pravdepodobne zvýši vstupné náklady pre výrobcov automobilov v EÚ.

Voľne spracované podľa štúdie The Economist Intelligence Unit Limited 2023