Projekt VOLVO na východnom Slovensku

Švédska automobilka Volvo Cars v roku 2022 oznámila, že na Slovensku postaví nový závod na výrobu elektromobilov. Závod bude vybudovaný v priemyselnom parku Valaliky pri Košiciach a jeho výstavba sa začala v štvrtom štvrťroku 2022. Začiatok prevádzky je plánovaný na posledný štvrťrok 2026. Podľa pôvodného plánu mala byť výrobná kapacita závodu 250 000 vozidiel ročne. V septembri 2023 však Volvo oznámilo, že kapacitu závodu zdvojnásobí na 500 000 vozidiel ročne.

Výroba v závode Volvo Car Košice bude zahŕňať aj lisovňu, prevádzku tlakového odlievania, montáž batérií a elektromotorov.

Investícia do nového závodu Volvo na Slovensku je vo výške 1,2 miliardy eur. Spoločnosť Volvo Cars očakáva, že v závode bude pracovať približne 5 000 ľudí.

Nová automobilka Volvo na Slovensku bude významným prínosom pre slovenskú ekonomiku. Zvýši sa výroba v automobilovom priemysle, vytvoria sa nové pracovné miesta a zvýši sa príjem do štátneho rozpočtu.

Aktuálny stav projektu

V súčasnosti sa pracuje na príprave územia pre výstavbu závodu. Výstavba samotného závodu začala v štvrtom štvrťroku 2022.

Predpokladaný začiatok výroby

Predpokladaný začiatok výroby v závode Volvo Car Košice je posledný štvrťrok 2026.

Výrobná kapacita

Výrobná kapacita závodu je 500 000 vozidiel ročne.

Subdodávatelia

O spoluprácu so švédskou automobilkou Volvo prejavilo doteraz záujem viac ako 400 slovenských firiem.